Kilka kroków do pięknego ogrodu

Pielęgnacja ogrodów wydaje się być trudnym zadaniem – już na początku trzeba mieć sporą wiedzę o roślinach, ich potrzebach, a w posiadanym ogrodzie jest sporo różnych gatunków, które mają własne wymagania. Jest jednak kilka podstawowych kroków, dzięki którym ogród będzie dobrze funkcjonował.

 1. Nawodnienie
  Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie wszystkich roślin. Poszczególne gatunki mają różne zapotrzebowanie na wodę, zmienia się ono także z pogodą – im jest cieplej, tym woda szybciej paruje i konieczne jest częstsze podlewanie. Należy jednak uważnie wybierać porę podlewania – w środku dnia, kiedy słońce jasno świeci, woda zbyt szybko wyparuje i nie dotrze do roślin. Z tego powodu podlewać powinno się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
 2. Odchwaszczenie
  Chwasty to rośliny, których nikt w ogrodzie nie chce – zabierają one światło zasianym roślinom, jeśli urosną zbyt duże, ale nawet malutkie mogą być szkodliwe – pobierają z gleby składniki odżywcze i wodę, pozostawiając ich zbyt mało dla kwiatów czy warzyw, które hodujemy. Z tego powodu należy więc regularnie odchwaszczać, przede wszystkim przy pomocy haczki, choć w skrajnych przypadkach pomocne mogą być preparaty chwastobójcze. Należy je jednak bardzo uważnie dobierać, aby nie zaszkodzić także roślinom, które chcemy zachować w ogrodzie.
 3. Nawożenie
  Czasami rośliny nie mają dostatecznej ilości składników odżywczych, ponieważ ziemia jest zbyt jałowa lub roślin jest zbyt wiele. Wówczas należy zadbać o nawożenie, które jednak wymaga odpowiedniej wiedzy. Należy się do tego przygotować, czytając czego potrzebują rośliny zasadzone w ogrodzie, czasem konsultując się także z profesjonalistami w tym zakresie. Pamiętać także należy, że niektóre rośliny powinny być nawożone w określonym okresie.
 4. Zabezpieczenie
  Zimy w Polsce wprawdzie od dawna nie są surowe, ale nie oznacza to, że można zapomnieć o zabezpieczeniu roślin na zimę – co jeśli zdarzy się, że zapomnimy o tym, a tym razem nadejdą siarczyste mrozy? Należy określić, które z nasadzeń są wrażliwe na temperaturę i zapewnić im odpowiednie warunki, aby mogły przetrwać tę trudną porę roku.

Oczywiście te cztery powyższe kroki nie zagwarantują, że ogród zawsze będzie wyglądał pięknie – to tylko podstawowe czynności, jakie się w nim wykonuje. Wiele zależy od rodzaju roślin, które zasadziliśmy, a także od tego jak podejdziemy do nauki – pielęgnacja ogrodów wymaga stałego douczania się na temat posiadanych roślin i sposobów dbania o nie, a także walki z ewentualnymi szkodnikami.