Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Małe dzieci przychodząc na świat są zupełnie bezbronne. W pierwszych miesiącach życia są całkowicie uzależnione od opiekunów. Kolejne lata to czas ogromnego wzrostu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W młodym człowieku zachodzi wiele zmian, z którymi nierzadko nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Jak dogadać się z własnym dzieckiem?

Istnieje duże grono rodziców, które nie jest w stanie porozumieć się ze swoimi pociechami. Niekoniecznie musi to być w okresie ich nastoletniego buntu. Bardzo często zaczyna się to dziać już we wcześniejszych latach. Ile słyszy się o buntach dwulatka, trzylatka, z którymi rodzice nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić. Wówczas z pomocą przyjść może psycholog dziecięcy. Niestety, spore grono osób wzbrania się przed tego typu spotkaniem. Obawiają się one oceny przez innych rodziców, znajomych czy sąsiadów. Boją się, że ktoś pomyśli, że są niewystarczająco dobrymi rodzicami, albo że z ich dzieckiem jest coś nie tak. Tymczasem, nierzadko nawet kilka spotkań z psychologiem, może uczynić cuda.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa?

Niemożność dogadania się z własną pociechą to tylko jedna z kilku sytuacji, w której warto odwiedzić gabinet psychologiczny. Przyjęło się mówić, że to dzieci głośne i nadpobudliwe powinny lądować na kozetce u psychologa. Tymczasem, bardzo często to właśnie zahukane, wycofane i ciche maluchy potrzebują takiej pomocy. Być może coś niedobrego dzieje się w placówce, do której uczęszczają. Psycholog jest swego rodzaju pośrednikiem, któremu dziecko może chcieć powiedzieć znacznie więcej niż rodzicom. Warto również wybrać się z dzieckiem do psychologa, kiedy jest ono po jakimś wyjątkowo traumatycznym przeżyciu. Niestety, obecnie wiele dzieci doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej – niekiedy w domu, niekiedy w szkole, niekiedy na podwórku. Nastolatki powinny odwiedzić psychologa jeśli na przykład zaczynają mieć poważne kompleksy na punkcie swego wyglądu, czują się nieakceptowane przez otoczenie albo gdy mają problemy z asertywnością czy wybuchami agresji. Psycholog jest w stanie nauczyć mechanizmów, które należy uruchomić w jakieś sytuacji. Nie da się ukryć, że bez psychoterapii ciężko jest zrobić krok do przodu. Czasem bywa ona bolesna, dzieci muszą opowiadać o czymś o czym wolałyby zapomnieć. Psychologowie znają jednak różne metody zachęcania maluchów do opowiadania o swoich emocjach, niekoniecznie poprzez wypowiadanie słów. Może być to rysunek, wskazanie emocji na obrazkach, etc.