Czym jest dieta BARF?

W obecnych czasach dominuje przetworzona żywność. Ponadto nasilają się alergie pokarmowe. Z tego powodu właściciele psów szukają alternatywnych metod karmienia swoich czworonogów. Okazuje się, że istnieje filozofia żywienia, która zakłada, iż dieta psów musi być jak najlepiej zbliżona do diety ich dzikich przodków. Z tego powodu dieta czworonogów powinna być złożona głównie z surowego mięsa, a także kości. Musi być uboga w węglowodany. Należy ją uzupełniać o wybrane składniki pokarmowe. Taka dieta potoczenia określana jest jako BARF.

Psia dieta BARF – czy warto ją stosować?

Okazuj się, że psia dieta BARF jest dość często stosowana, bowiem nie zawiera szkodliwych dodatków, konserwantów czy nadmiernych ilości produktów zbożowych. Warto zaznaczyć, że świeże, surowe warzywa, a także owoce dostarczają czworonogowi węglowodanów, natomiast świeże mięso – białka o najlepszej jakości. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że surowy pokarm dostarczy psu potrzebnych enzymów oraz przeciwutleniaczy – są one niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania psiego organizmu. Z tego powodu psia dieta BARF uważana jest za zdrową dla psa.

Czy warto stosować dietę BARF dla swojego czworonoga?

Dieta BART stworzona jest głównie z surowych kości oraz mięsa. Mowa tutaj na przykład o skrzydełkach, szyjach czy korpusach drobiowych. Warto wiedzieć, że niektórzy zwolennicy tej diety uważają, iż białe mięso drobione razem ze skórą zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto mają przekonanie, iż jest to lepsze pożywienie dla czworonoga niż mięso wołowego. Jednakże nie jest to poparte badaniami naukowymi. Należy pamiętać, że surowe drobne kości z drobiu mogą być podawane każdemu czworonogowi i to niezależnie od wielkości czy wieku, bowiem są miękkie i niesamowicie podatne na gryzienie. Trzeba jednakże pamiętać o tym, że kości nierzadko powodują zaparcia. Warto też wiedzieć, że przez niską przyswajalność nadmiar kości w diecie czworonoga może przyczynić się do silnego wysuszenia kału – może to grozić zatrzymaniem go w odbytnicy, a także powstaniem groźnego zatkania. Z tego powodu kości muszą być racjonowane w ostrożny sposób. Należy je podawać tylko wtedy, kiedy można obserwować wypróżnienia naszego pieska. Dieta BARF jest stosowana nie tylko w Ameryce Północnej. Okazuje się, iż w Europie jest równie popularna. Okazuje się, że dieta, która jest zbliżona do diety pradawnych psów może być bardzo zdrowa dla naszego pupila. Jednakże wszystko trzeba dokładnie obserwować. Przede wszystkim trzeba uważać na kości, które są podstawą w diecie BARF.