Co wziąć pod uwagę kupując termometr?

Termometr to jedno z najbardziej znanych urządzeń medycznych, które znajduje się na wyposażeniu niemalże każdego domostwa. Jego obecność w apteczce jest nieoceniona, a zazwyczaj doceniana bywa w chwilach, gdy potrzebujemy na gwałt sprawdzić wysokość temperatury u siebie bądź któregoś z domowników.

Termometr kiedyś i dziś

Do niedawna olbrzymią popularnością cieszyły się termometry cieczowe i chociaż nie każdy kojarzy po nazwie, o jakie właściwie chodzi urządzenie, to przynajmniej raz w życiu miał z nim styczność. Kiedy w 2009 roku wycofano z obrotu termometry rtęciowe, zastąpiono je zamiennikami wypełnionymi galinstanem, czyli stopem galu z indem oraz cyną. Wyglądem jednak nie różnią się od pierwowzoru, gdyż ciecz wypełnia słupek umieszczony w szklanej obudowie. Jednak dzięki swej budowie miernik temperatury jest nie tylko sprzętem prostym do dezynfekcji, ale także antyalergicznym.

Wraz z upływem czasu, a także rozwojem medycyny zaczęto produkować również inne rodzaje termometrów. Tym sposobem można korzystać obecnie z termometrów paskowych (zmiennofazowych), elektronicznych oraz bezdotykowych. O ile pierwszy nie jest szczególnie wybieraną przez konsumentów opcją, o tyle dwa pozostałe szybko wzbogaciły asortyment dostępny na rynku farmaceutycznym. Zarówno termometr elektroniczny, jak też bezdotykowy, są niezwykle proste w obsłudze, a czas uzyskiwania wyniku waha się w zależności od modelu od kilku do kilkunastu sekund.

Jak wybrać dobry termometr?

Jak można się domyślić, rynek farmaceutyczny jest przepełniony od ofert rozmaitych termometrów. Dlatego właśnie może się okazać, że idąc do apteki nagle staniemy przed pozornie prostym wyborem. Jednak ostatecznie nieprzemyślany zakup może okazać się brzemienny w skutkach. Co zatem wziąć pod uwagę, rozważając zakup nowego termometru?

Cena jest kwestią istotną i nie ma co kryć, że wiele osób patrzy na zakup urządzenia właśnie przez pryzmat dostępnego budżetu. Jeśli zależy nam na szybkim i przede wszystkim tanim zakupie, bez dwóch zdań doskonałym wyborem okaże się termometr cieczowy. Jest to jednak urządzenie starszego typu, co również trzeba wziąć pod uwagę, bowiem adekwatny wynik otrzymamy dopiero po nawet 10 długich minutach. Jest to niezwykle niewygodne oraz niepraktyczne, jeśli temperaturę należy zmierzyć małemu dziecku bądź osobie całkowicie niewspółpracującej.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zatem czas wykonywania pomiaru. Jeśli nie przeszkadza nam długie oczekiwanie na wynik, termometr bezrtęciowy nada się idealnie. Aczkolwiek na rynku dostępne są szybsze rozwiązania jak wspomniany wcześniej termometr elektryczny czy bezdotykowy. W ich przypadku należy wziąć pod uwagę pielęgnację, gdyż należy je nie tylko regularnie dezynfekować, ale także wymagają wykonania od czasu do czasu stosownej kalibracji.

Co więcej, bezdotykowy termometr działa w oparciu o promieniowanie podczerwone. Dzięki temu z powodzeniem można go wykorzystać w przypadku osób, które nie potrafią usiedzieć w miejscu zbyt długo. Gotowy pomiar zostanie wyświetlony w przeciągu zaledwie kilku sekund na czytelnym wyświetlaczu. Trzeba zaznaczyć, iż jest to znacznie droższa opcja niż wspomniany jako pierwszy miernik cieczowy, jednak bez wątpienia po zestawieniu wszystkich za oraz przeciw uzna się, że jest sprzętem wartym swej ceny.

Ranking termometrów, czyli modele z podium

Termometr Braun BNT400 to bez wątpienia numer jeden wskazywany przez rankingi przygotowane w 2021 roku. Ogromną zaletą jest czujnik, który wskazuje punkt, gdzie należy dokonać pomiaru, które wynik wyświetlany jest w zaledwie 2 sekundy.

Termometr Vitammy Spot jest kolejną pozycją na liście. Model cieszy się ogromnym uznaniem wśród rodziców niemowlaków oraz małych dzieci, ponieważ nie tylko podświetla punkt pomiaru, ale dodatkowo w przypadku niewłaściwej wartości zmienia kolor wyświetlacza. Co więcej, posiada tryb nocny i możliwość ustawienia skali, jaką wyświetla albo w stopniach Celsjusza bądź Fahrenheita.

Jako numer trzeci należy wymienić Termometr MesMed MM-331 sprawdzający się idealnie zarówno przy pomiarze temperatury ciała, jak również wody szykowanej do kąpieli lub pożywienia. Niezastąpiony jest zatem w przypadku niemowląt. Co więcej, posiada rozbudowaną pamięć, gdzie przechowywać można nawet 10 ostatnich wyników. Do tego wszystkiego pomiar wykonywany jest wręcz błyskawicznie, bo po zaledwie 1 sekundzie na wyświetlaczu pojawia się wynik.